میلاد امام محمد تقی علیه السلام مبارک باد.

رهبرانقلاب: درس بزرگ امام جواد(ع) به ما این است که در مقابل قدرت‌های منافق و ریاکار، باید همت کنیم که هوشیاری ‌مردم را برای مقابله‌ی با این قدرت‌ها برانگیزیم.

 

 

 

فضیلت و اعمال ماه مبارک رجب

 

 

 اعمال ماه مبارک رجب

 

 

 

ماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان شرافت زیادی دارند و در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده است. از حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) روایت شده که: ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمى‏رسد و جنگیدن با کافران در این ماه حرام است و رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است کسى که یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودى خدای بزرگ می‌گردد و غضب الهى از او دور می گردد و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته گردد.


از حضرت موسى بن جعفر(علیهماالسلام) روایت شده است که: هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، آتش جهنم یک سال، از او دور شود و هر کس سه روز از آن را روزه بگیرد بهشت بر او واجب می گردد.


و همچنین فرمود که: رجب نام نهرى است در بهشت که از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‏تر است. هر کس یک روز از رجب را روزه بگیرد البته از آن نهر بیاشامد.


از امام صادق(علیه السلام) روایت است که حضرت رسول اکرم( صلى الله علیه و آله) فرمود که: ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را "أصب" مى‏گویند زیرا که رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته مى‏شود پس بسیار بگوئید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ».


ابن بابویه از سالم روایت کرده است که گفت: در اواخر ماه رجب که چند روز از آن مانده بود، خدمت امام صادق(علیه السلام)رسیدم. وقتی نظر مبارک آن حضرت بر من افتاد فرمود که آیا در این ماه روزه گرفته‏اى؟ گفتم نه والله اى فرزند رسول خدا. فرمود که آنقدر ثواب از تو فوت شده است که قدر آن را به غیر از خدا کسى نمى‏داند به درستى که این ماهى است که خدا آن را بر ماه‌هاى دیگر فضیلت داده و حرمت آن را عظیم نموده و گرامی داشتن روزه دار را در این ماه بر خود واجب گردانیده است.


پس گفتم یابن رسول الله اگر در باقیمانده این ماه روزه بدارم آیا به بعضى از ثواب روزه‏داران آن نائل مى‏گردم؟ فرمود: اى سالم هر کس یک روز از آخر این ماه را روزه بدارد خدا او را ایمن گرداند از شدت سکرات مرگ و از هول بعد از مرگ و از عذاب قبر و هر کس دو روز از آخر این ماه را روزه بگیرد از صراط به آسانى بگذرد و هر کس سه روز از آخر این ماه را روزه بگیرد ایمن گردد از ترس بزرگ روز قیامت و از شدت‌ها و هول‌هاى آن روز و برات بیزارى از آتش جهنم به او عطا کنند. و بدان که براى روزه ماه رجب فضیلت بسیار وارد شده است و روایت شده که اگر شخصی قادر بر آن نباشد هر روز صد مرتبه این تسبیحات را بخواند تا ثواب روزه آن را دریابد: سُبْحَانَ الْإِلَهِ الْجَلِیلِ سُبْحَانَ مَنْ لا یَنْبَغِى التَّسْبِیحُ إِلا لَهُ سُبْحَانَ الْأَعَزِّ الْأَکْرَمِ سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزََّ وَ هُوَ لَهُ أَهْلٌ .

 

اعمال ماه مبارک رجب

اعمال مشترک ماه مبارک رجب
اینها اعمالی است که انجام دادن آنها متعلق به همه ماه است و اختصاصى به روز معینی ندارد و آن چند مورد است :


1- در تمام ایام ماه رجب دعای ذیل را که روایت شده امام زین العابدین(علیه السلام) در حجر در غره خواندند، خوانده شود:
"یَا مَنْ یَمْلِکُ حَوَائِجَ السَّائِلِینَ وَ یَعْلَمُ ضَمِیرَ الصَّامِتِینَ لِکُلِّ مَسْأَلَةٍ مِنْکَ سَمْعٌ حَاضِرٌ وَ جَوَابٌ عَتِیدٌ اللَّهُمَّ وَ مَوَاعِیدُکَ الصَّادِقَةُ وَ أَیَادِیکَ الْفَاضِلَةُ وَ رَحْمَتُکَ الْوَاسِعَةُ فَأَسْأَلُکَ أَنْ تُصَلِّىَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَقْضِىَ حَوَائِجِى لِلدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ إِنَّکَ عَلَى کُلِّ شَىْ‏ءٍ قَدِیرٌ ."


2- دعایی را که از امام صادق(علیه السلام) روایت شده، خوانده شود:
«خَابَ الْوَافِدُونَ عَلَى غَیْرِکَ وَ خَسِرَ الْمُتَعَرِّضُونَ إِلا لَکَ وَ ضَاعَ الْمُلِمُّونَ إِلا بِکَ وَ أَجْدَبَ الْمُنْتَجِعُونَ إِلا مَنِ انْتَجَعَ فَضْلَکَ بَابُکَ مَفْتُوحٌ لِلرَّاغِبِینَ وَ خَیْرُکَ مَبْذُولٌ لِلطَّالِبِینَ وَ فَضْلُکَ مُبَاحٌ لِلسَّائِلِینَ وَ نَیْلُکَ مُتَاحٌ لِلْآمِلِینَ وَ رِزْقُکَ مَبْسُوطٌ لِمَنْ عَصَاکَ وَ حِلْمُکَ مُعْتَرِضٌ لِمَنْ نَاوَاکَ عَادَتُکَ الْإِحْسَانُ إِلَى الْمُسِیئِینَ وَ سَبِیلُکَ الْإِبْقَاءُ عَلَى الْمُعْتَدِینَ اللَّهُمَّ فَاهْدِنِى هُدَى الْمُهْتَدِینَ وَ ارْزُقْنِى اجْتِهَادَ الْمُجْتَهِدِینَ وَلا تَجْعَلْنِى مِنَ الْغَافِلِینَ الْمُبْعَدِینَ وَ اغْفِرْ لِى یَوْمَ الدِّینِ .»


3- از امام صادق (علیه السلام) روایت شده که در ماه رجب این خوانده شود:
«اللَّهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُکَ صَبْرَ الشَّاکِرِینَ لَکَ وَ عَمَلَ الْخَائِفِینَ مِنْکَ وَ یَقِینَ الْعَابِدِینَ لَکَ اللَّهُمَّ أَنْتَ الْعَلِىُّ الْعَظِیمُ وَ أَنَا عَبْدُکَ الْبَائِسُ الْفَقِیرُ أَنْتَ الْغَنِىُّ الْحَمِیدُ وَ أَنَا الْعَبْدُ الذَّلِیلُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ امْنُنْ بِغِنَاکَ عَلَى فَقْرِى وَ بِحِلْمِکَ عَلَى جَهْلِى وَ بِقُوَّتِکَ عَلَى ضَعْفِى یَا قَوِىُّ یَا عَزِیزُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الْأَوْصِیَاءِ الْمَرْضِیِّینَ وَ اکْفِنِى مَا أَهَمَّنِى مِنْ أَمْرِ الدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ.»


قابل توجه است که ادعیه دیگری نیز برای این ماه عزیز ذکر شده است که می‌توانید به مفاتیح الجنان مبحث اعمال ماه رجب رجوع نمایید .


4- از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) روایت شده که: هر کس در ماه رجب صد مرتبه بگوید:

«أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» و آن را به صدقه ختم فرماید حق تعالى براى او به رحمت و مغفرت و کسى که چهار صد مرتبه بگوید بنویسد براى او اجر صد شهید عطا فرماید.

5- از نبی مکرم اسلام روایت است: کسى که در ماه رجب هزار مرتبه "لا إِلَهَ إِلا اللهُ" بگوید خداوند عز و جل براى او صد هزار حسنه عطا کند و براى او صد شهر در بهشت بنا فرماید .6- روایت است کسى که در رجب در صبح هفتاد مرتبه و در شب نیز هفتاد مرتبه بگوید:

"أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ" و پس از اتمام ذکر، دست‌ها را بلند کند و بگوید: "اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى وَ تُبْ عَلَىَّ" اگر در ماه رجب بمیرد خدا از او راضى باشد و به برکت ماه رجب، آتش او را مس نکند .

7- در کل این ماه هزار مرتبه ذکر:

أَسْتَغْفِرُ اللهَ ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکْرَامِ مِنْ جَمِیعِ الذُّنُوبِ وَ الْآثَامِ " گفته شود؛ تا خداوند رحمان او را بیامرزد .

8- سید بن طاووس در اقبال از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) فضیلت بسیاری براى خواندن سوره قل هو الله أحد نقل کرده است که ده هزار مرتبه یا هزار مرتبه یا صد مرتبه در این ماه تلاوت شود. و نیز روایت کرده که هر کس در روز جمعه ماه رجب صد مرتبه سوره قل هو الله أحد را بخواند براى او در قیامت نورى شود که او را به بهشت بکشاند.9- سید بن طاووس از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) روایت کرده که: هر کس در روز جمعه ماه رجب، مابین نماز ظهر و عصر، چهار رکعت نماز بگزارد و در هر رکعت حمد یک مرتبه و آیة الکرسى هفت مرتبه و قل هو الله أحد پنج مرتبه بخواند، و سپس ده مرتبه بگوید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ» حق تعالى براى او از روزى که این نماز را گزارده تا روزى که بمیرد هر روز هزار حسنه به او عطا فرماید، و او را به هر آیه‌ای که خوانده شهرى در بهشت از یاقوت سرخ و به هر حرفى قصرى در بهشت از دُرّ سفید دهد و تزویج فرماید او را حورالعین و از او راضى شود .10- سه روز از این ماه را که پنجشنبه و جمعه و شنبه باشد روزه گرفته شود. زیرا که روایت شده هر کس در یکى از ماه‌هاى حرام، این سه روز را روزه بدارد حق تعالى براى او ثواب نهصد سال عبادت بنویسد.11- از حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) روایت شده است که: هر کس در یک شب از شب‌هاى ماه رجب ده رکعت نماز به این نحو که در هر رکعت حمد و قل یا ایها الکافرون یک مرتبه و توحید سه مرتبه بخواند، خداوند گناهان او را می‌آمرزد.

 

اعمال شب و روز اول ماه رجب
شب اول
این شب، شب شریفى است و در آن چند عمل وارد شده است .

1- وقتی هلال ماه دیده شد فرد بگوید:

 

اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنَا بِالْأَمْنِ وَ الْإِیمَانِ وَ السَّلامَةِ وَ الْإِسْلامِ رَبِّى وَ رَبُّکَ اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ.
و از حضرت رسول صلى الله علیه و آله منقول است که چون هلال رجب را مى‏دید مى‏گفت: اللَّهُمَّ بَارِکْ لَنَا فِى رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا شَهْرَ رَمَضَانَ وَ أَعِنَّا عَلَى الصِّیَامِ وَ الْقِیَامِ وَ حِفْظِ اللِّسَانِ وَ غَضِّ الْبَصَرِ وَلا تَجْعَلْ حَظَّنَا مِنْهُ الْجُوعَ وَ الْعَطَشَ.

 

 
2- غسل.
حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) فرموده‌اند: هر کس ماه رجب را درک کند و اول و وسط و آخر آن ماه را غسل نماید، از گناهان خود پاک می‌شود مانند روزى که از مادر متولد شده است.


3- زیارت امام حسین علیه السلام .

4- بعد از نماز مغرب بیست رکعت، یعنی 10 تا دو رکعتی نماز گزارده شود. تا خود، اهل، مال و اولادش محفوظ بماند و از عذاب قبر در پناه باشد.


5- بعد از نماز عشاء دو رکعت نماز گزارده شود بدین نحو:
در رکعت اول حمد و ألم نشرح یک مرتبه و توحید سه مرتبه و در رکعت دوم حمد و ألم نشرح و توحید و معوذتین خوانده شود و پس از سلام، سى مرتبه لا إِلَهَ إِلا اللهُ بگوید و سى مرتبه صلوات بفرستد تا حق تعالى گناهان او را بیامرزد مانند روزى که از مادر متولد شده است.

روز اول رجب
این روز، روز شریفى است و برای آن چند عمل ذکر شده است:

1- روزه .

 

روایت شده که حضرت نوح (علیه السلام) در این روز به کشتى سوار شد و به کسانى که همراه او بودند امر فرمود روزه بگیرند که هر کس این روز را روزه بگیرد، آتش جهنم یک سال از او دور شود .

2- غسل .

 

3- زیارت امام حسین علیه السلام.

از امام جعفر صادق(علیه السلام) روایت شده است که: هر کس امام حسین (علیه السلام) را در روز اول رجب زیارت کند، خداوند او را بیامرزد. البته قابل ذکر است که زیارت از راه دور هم مورد قبول است ان شاء الله.

 

 

 

 

 

 

 

سفر زیارتی مشهدمقدس ، قم ، جمکران ،

11011234567

درس اخلاق آیت الله پناهنده دامت برکاته8912

 


 

راهپیمایی 22 بهمن سال1395

 

عخ

 

عغ

 

ه

 

ج

 

 


زیارت وغبار روبی وعطرافشانی مزار شهدا در ایام الله دهه فجر

 

ناذ

تب

کنل

نلل

غ

خ

بی

6

لاز


 

مسابقات ورزشی به مناسبت ایام الله دهه فجر

 

هه

 

 

نار     

م

ذد                                                                                                        

 دوز

غ

                                                                                 


 

نمایشگاه داستان انقلاب


خح

رح

 

0
 


 

حجت الاسلام والمسلمین حسن پور در رابطه با انگیزه های طلبگی به مواردی اشاره کردند.


ایشان فرمودند:طلبگی شخصیت و ماهیتش این است که مردم را به راه سعادت (راه پیامبر و امامان)هدایت کند.

ایشان همچنین افزودند:در این را طلبه موفق نمیشود با ابزار آشنا شود.

از جمله ابزار به دو مساله مهم اشاره کرده و فرمودند:از ابزار های مهم برای موفقیت یک طلبه (اخلاق و علم و آگاهی)میباشد.
ایشان همچنین اشاره کردند که هرگاه طلبه یکی از این دو بال را نداشته باشد از موفقیتش کاسته میشود در حالی که علم داشته باشی ولی اخلاق نیکو نداشته باشی علمت نیز از ارزش می افتد.

ایشان خاطر نشان کردند که کار اول و آخر ما این است که حرف خدا را به مردم بگوییم بگونه ای که فهم کنیم و انتقال بدهیم.
اگر طلبه میخواهد در این زمینه موفق باشد اولین قدمش علم است،و این علم زمان فهمش دوران نوجوانی میباشد زیرا ضریب هوشی در این زمان بیشتر میباشد.

برای فهمیدن کتاب و سنت 3ظلع مهم است( 1ادبیات عرب 2 علوم معقول 3علوم منقول) که این 3 اساسی ترین مساله برای فهمیدن کتاب و سنت میباشد.

ایشان فرمودند:البته این را نیز باید مدنظر داشته باشیم که در علم اموزی نه افراط و نه تفریط داشته باشیم بطوری که شخصی 15 سال فقط در باره مرجع ضمیر تفکر کند این اشتباه است،زیرا این علوم مقدمه برای رسیدن به معارف حقیقی میباشد.

ایشان همچنین افزودند:طلبه اگر 10 سال اول را بصورت محکم درس بخواند در آینده چیزی جلودار آن نخواهد بود،بطوری که شما هرچه در آینده میخواهید وابسطه به 10 سال اول طلبگی است،که در این 10 سال طلبه تا میتواند باید از کتابخانه بهره بگیرد.
ایشان در رابطه با این مساله فرمودند:بنده در زمان طلبگی دوستی داشتم که فقط سر سفره او را میدیدم و بقیه مواقع در کتابخانه بودند که بر اثر تلاش فراوان ایشان در حال حاظر یکی از نویسندگان مشهور کشور هستند.

ایشان در آخر فرمودند:امروزه با پیشرفت فناوری شما میتوانید نرم افزار های ادبیات و دیگر علوم را همراه داشته باشید تا به یک مساله ای که شاید با مطالعه چندین کتاب به دست بیارید با یک جستجو کردن در نرم افزار به راحتی به مطلب دلخواهتان برسید.

 


 

 


 

(حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا رضایی نماینده محترم ولی فقیه  درسپاه مشگین شهر در جمع طلاب به مساله دهه فجر اشاره کردند )

ایشان فرمودند بررسی ریشه های انقلاب اسلامی با 2 ، 3 جلسه نمیشود گفت،ولی به بخشی از ریشه های انقلاب اسلامی اشاره میکنم.

ایشان فرمودند:انقلاب اسلامی در برهه ای از زمان اتفاق افتاد که پیش بینی برای کسی قابل قبول نبود،همچنین در جایی این اتفاق افتاد که کسی قبول نمیکرد.

در آن زمان دنیا بین 2 قدرت تقسیم شده بود، بلوک غرب  و بلوک شرق

ایشان همچنین به مساله ای اشاره کردند که حقارت وبی خردی آمریکا را می رساند وآن این مطلب است که در امریکا پسر بچه 5 ساله را در فرودگاه دستگیر کرده و بعد از مدتی ازاد کردند،دلیل این کارشان را با این مساله توجیه کردند که ما میخواهیم امنیت را حفظ کنیم!!!

در ان زمان که دنیا به دو قسم تقسیم شده بودنبردی بود به نام نبرد خلیج خوکها که جنگ بین امریکا و کوبا بود،در این جنگ خود ضد انقلاب های کوبا و همچنین نیرو دریایی امریکا تلاش کردند که کوبا را شکست دهند ولی قدرت شوروی و کمک هایی که به کوبا کار جلوی پیشرفت امریکا را گرفت و شکست خوردند.

ایشان فرمودند:کشور ایران چهار راه ومرکز منطقه بود و بلوک شرق وغرب به ایران تسلط داشتند وتمام اسرارداخل کشور در اختیار آنها بود.

ایشان همچنین به وضعیت ایران در زمان سابق اشاره کرده و فرمودند:در ان زمان سوخت ما نفت بود، یک بطری نوشابه نفت را 6 ماه استفاده میکردند،کسی میخواست نان بپزد اتش را از کسی که قبلا اتش درست کرده بود با چوب برداشته و به تنور می انداختند تا اینکه نفت استفاده نشود،به قولی هرکس یک بشکه نفت داشت ارباب محسوب میشد.

از لحاظ بهداشت نیز عقب مانده بودیم بلکه در ماه تعداد زیادی از بچه ها به خاطر سرخک جان خود را از دست میدادند>

کاخ سعد اباد 110 هکتار حدود 17 کاخ که یک کاخ مخصوص پذیرایی بود تمام سقف دیوار 10 سانت طلا و جام های شراب که از جنس برلیان درست شده است

مرکز فراماسونری جهان ایران بود

و......

در این وضعیت که ایران داشت ناگهان انقلاب اسلامی می اید.

این که میگویند انقلاب ما انفجار نور بود این حرف امام نیست بلکه حرف امام خمینی این بود که انقلاب ما شبیه به معجزه بود

اما یک روز قبل از امدن امام از فرانسه به ایران به رئیس جمهور بابت امنیت اظهار محبت میکند در آن حال خبرنگار فرانسه از امام میپرسد که اگربه ایران بروی چه حکومتی تشکیل خواهی داد؟ امام در جواب می فرمایند، حکومت اسلامی.

و سپس که به ایران می اید و میگوید:ما برای حکومت حضرت صاحب قیام کردیم.

درآن حال به امام میگویند که کماندو های امریکایی به ایران خواهند امد امام فرمود اگر پایشان به زمین ایران رسید پس بدانید ما نیستیم.

حرف امام در ان زمان این بود که ما میتوانیم ما میتوانیم ما میتوانیم

جمعی از مردم خدمت امام رسیدند و گفتند:ما میخواهیم موشک بسازیم بعد از مدت ها امام نماینده فرستاد که از وضعیت گزارش دهد به امام گفت که فقط توانستند  لوله بخاری درست کنند امام گفت که مشکل ندارد حداقل برای بخاری ها استفاده میکنیم،یعنی وضعیت ایران در ان زمان بگونه بود که یک موشک هم نمیتوانستند بسازند.

ایشان فرمودند:شخصی به نام مرضیه هاشمی گفت من متاسفم از حوزه ها و مسلمانان چراکه حرف های امام را ترجمه شده به دنیا پخش نمیکنند.

الان در بین کشور های چین و پاکستان شهری است که 5000نفر شیعه هست که تابحال حتی یک مسئول ما هم به انجا نرفته الا ایت الله اراکی و اهالی ان شهر برای فرستادن وجوهات خود به دفتر مقام معظم رهبری با کلی مشکلات این کار را انجام میدهند.

ایشان فرمودند: در جلسه ایی که بین ایران و روسیه وترکیه در قزاقستان برگزار شد 70 در صد اتش بس در سوریه انجام شد.

وی در جمع طلاب حاضر به این نکته اشاره کردند که باید طلاب با الف بای سیاست مثل درس خود اشنا شوند.

والسلام


 

حجت الاسلام والمسلمین حسن پور در رابطه با انگیزه های طلبگی به مواردی اشاره کردند.

1-اینکه طلبگی شغل نیست بلکه تکلیف الهی است .

2-طلبه اگر معرفت پیدا کند در کارهایش خستگی وجود ندارد.

3-اگر عالمی عاقبت به خیر شده است بخاطر این است که هم برای خود و هم برای جامعه مفید شده است.

رسوال اکرم(ص)می فرمایند:با عظمت ترین مردم نزد خدا کسی است که در راه خدا رونده ترین در اعمال است.

4-انسان باید ارزشمند باشد تا بتواند تعالیم معارفی را تعلیم دهد.

5-با مدیریت و تدبیر می توان برنامه ریزی کامل کرد.

مدیریت منظور فعل حال است،

ولی مدبر بودن بالاتر از مدیریت است یعنی دور اندیش بودن.

6-طلبه در فعل حال خود باید در هر مساله ای مدیریت کند تا در زمان های اینده دچار ضرر نشود،با عدم مدیریت انسان قابلیت خود را از بین می برد.

7-انسان اگر قدر نعمت هایش را بداند خداوند امورات ان شخص را بیشتر می کند.

8-خداوند پشتیبان کسی است که همیشه طالب علم است.

9-طلبه وقتی به جایگاه هایش اعتماد کامل پیداکند پستی ها نمی تواند در کارش خدشه ایجاد کند.

10-هر قدر معرفت بیشتر میشود خستگی کمتر میشود.

حضرت ایت الله مشگینی در اول طلبگی با یک پتو به حوزه رفت ولی در برگشت با عنوان مجتهد برگشت، بخاطر معرفتی که در راه طلبگی داشت.

 

 

هرکس درس هایش را در وقتش نخواند انگیزه اش روز به روز کمتر می شود.

 

 


 


تا

عیادت از طلاب محترم حوزه علمیه المهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف


فغ

پیاده روی دسته جمعی طلاب حوزه علمیه

ح

جلسات حلقات صالحین طلاب