حجت الاسلام والمسلمین باوقار امام جمعه محبوب شهرستان مشگین شهر در جمع طلاب و روحانیون حاظر در جلسه به مساله اخلاق پرداختند.


ایشان در اول سخن خود را بایک پرسش شروع کردند که آیا خسارت جانی و مالی خطرناک است یا خطر اعتقادی؟؟؟

ایشان در رابطه با این مساله به یک مرزبان اشاره کردند که یک مرزبان وظیفه اصلیش دفاع از جان و مال مردم است و وظیفه یک طلبه دفاع از اعتقاد مردم.

امام صادق(ع)میفرماید:ما مرزبان اعتقادی مردم هستیم.


ایشان افزودند:اگر یک مرزبان به وظیفه خود به درستی عمل نکند،اگر در هنگام پست دادن بخوابد جان و مال مردم را به خطر انداخته و اگر یک روحانی و یا یک طلبه بر وظیفه ای که دارد به درستی انجام ندهد به اعتقاد مردم خطر میرسد.

اولین ومهمترین وظیفه مرزبانی چیست؟

خودسازی وبالابردن تقواست(قد افلح من زکاها وقدخاب من دساها)

دومین وظیفه ، داشتن اسلحه است وآن اسلحه علم است.خداوند متعال در حالی که علم را یک درجه ورتبه به حساب می اورند، درعین حال یک اسلحه برای دارنده آن به شمار می اورند.

به صاحب معالم گفتند که دیگرمطالعه نکنید زیرا برایتان ضرر دارد، فرمودند:بدانم وبمیرم بهتر است یا ندانم و بمیرم؟


ایشان خاطر نشان کردند:در مقابل هجوم دشمن باید علم داشته باشی تا بتوانی دفاع کنی الان ما شاهد این هستیم که از طرف دشمن پی در پی شبهه ها وارد میشود که وظیفه اصلی ما پاسخگویی به شبهات است،اگر میخواهی مرزبان از اعتقادات شیعه باشی باید تلاش کنی.


ایشان فرمودند:یک طلبه باید آثار دست غیب باید آثار شهید مطهری باید تفسیر و....را بخواند اگر این کتاب هارا الان نخوانیم پس کی بخوانیم؟؟


ایشان همچنین افزودند:امروز وقت خود را از دست ندهید که پشیمانی فردا فایده ای نخواهد داشت امروز باید خود را مسلح کنی مرزبان اعتقادات باید مسلح به علم باشد.


ایشان خاطر نشان کردند:زراره 3000حدیث را حفظ کرده بود ببینید زراره چه مرزبانی بود در حالی که آن زمان نه رایانه نه کتاب و نه چیز دیگری بود .

ایشان در آخر فرمودند:طبق آیات سوره  مدثربرای یک مرزبان اعتقادی 4 ویژگی باید باشد.

1-پاکی ظاهر(وثیابک فطهر)

2-پاکی معنوی (والرجز فاهجر)

3-اخلاص(ولاتمنن تستکثر)

4-درمقابل سختی هاصبروتحمل کند(ولربک فاصبر)

امام علی علیه السلام در مورد ابوذر میفرمایند:درگذشته برادری داشتم که أخ فی الله بود،واسیر شکم نبود ، اهل اسراف نبود ، اهل سکوت بود ، آنچه راکه عمل میکرد میگفت ، و هر عملی که نفس آن را می پسندید آن را کنار می گذاشت


وضیفه اصلی ما هم این است که بخوانیم بفهمیم عمل کنیم و تبلیغ کنیم.